search
מאמר מערכת טיימס אוף ישראל

אופציות בינאריות: הונאה ישראלית שחייבת להפסק

בימים שחלפו מאז דיווחנו בפירוט על התרמית הענקית והמתמשכת של האופציות הבינאריות, יצרו אתנו קשר מספר רב של אנשים שחייהם נפגמו בגללה

Illustrative view of high-tech office buildings in Herzliya Pituach, Israel, December 12, 2015. (Nati Shohat/Flash 90)
Illustrative view of high-tech office buildings in Herzliya Pituach, Israel, December 12, 2015. (Nati Shohat/Flash 90)

no-drop

ב-23 במרס, פרסם הטיימס אוף ישראל את הכתבה “הזאבים מתל אביב: חשיפת הונאת השחיתות הענקית של האופציות הבינאריות” — חקירה מטלטלת על ההונאה הנרחבת בתעשייה בישראל הנקראת בשם “אופציות בינאריות” או פורקס.

הדיווח של הכתבת סימונה ויינגלס קובע כי חלק גדול מתעשייה זו, המעסיקה אלפי אנשים – רבים מהם צעירים ורבים מהם עולים חדשים – אינו אלא גנבה. זוהי השקעה הרחוקה מתהליך לגיטימי וקונבנציונלי של רכישת אופציות – לקוחותיהם האומללים של חברות ההונאה הללו למעשה מהמרים במעין קזינו מעוות.

חברות ההונאה, המציגות את עצמן ללקוחות תמימים כחברות אחראיות המציעות הזדמנות להרוויח כסף על ידי מסחר באופציות על סחורות, מגלגלות בענף זה מאות מיליוני דולרים, ואולי אף מיליארדים.

הן טורפות לקוחות הנמשכים על ידי מודעות מגרות המפיחות תקוות שווא להתעשרות מהירה, באינטרנט, בדוא”ל ובאמצעות שיחות טלפון. דרך מגוון תחבולות, פותו לקוחות לשים את כספם על הימור באשר לשאלה אם ערכה של סחורה מסוימת יעלה או ירד בדקות הקרובות. להלכה, הם מרוויחים אם ההימור היה מדויק ומאבדים את כספם אם לא. למעשה, במוקדם או במאוחר יאבדו הלקוחות את כספם כמעט תמיד, כיוון שהחברות מנהלות את הסיכויים נגדם, מסרבות להחזיר להם את כספם עד שיאבד כולו או מספקות דיווחים כוזבים באשר לערך הסחורות. בניגוד למתווכים מכובדים הגובים עמלה, ואשר יש להם עניין אמיתי שלקוחותיהם ירוויחו כסף, חברות הונאה אלה תלויות בכך שלקוחותיהן יפסידו את כספם.

מעט מקורבנות חברות הונאה הם ילידי הארץ, רוב הקורבנות חיים בחו”ל.

הרגולטורים בישראל היו רשלניים באופן בלתי הוגן בהתמודדות עם ההונאה הנמשכת כבר כמה שנים. הרשות לניירות ערך ציינה בימים האחרונים כי היא עלולה בסופו של דבר להוציא את המסחר באופציות בינאריות מחוץ לחוק, אך לא את החברות עצמן. עם זאת, כפי שהדגשנו במאמרנו, איסור כזה יגביל חברות המרמות לקוחות בישראל אך חברות המבוססות בישראל תהיינה חופשיות להמשיך לעשוק לקוחות בחו”ל. רבות מן החברות המעורבות כבר מסגלות את פעילותן בהתאם.

רשויות אכיפת החוק של ישראל נדמות משותקות נוכח אתגר ההתמודדות עם פשע שתוכנן בארץ ובוצע בחו”ל דרך האינטרנט, והפוליטיקאים בישראל הפגינו חוסר רצון מעורר תמיהה ודאגה כאחד, להתמודד עם התופעה.

הונאת אופציות בינאריות מציגה למרבה הצער את צדה האפל של “אומת הסטארט-אפ” הישראלית את מושג החדשנות. במקרה זה, במקום להשתמש ביזמות לעשיית טוב, נרתמת החדשנות הישראלית לאפשר גניבה.

לדוגמא, המומחיות הישראלית, הלגיטימית לחלוטין, באופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO) מנוצלת כאן לתמרון מתוחכם של מנוע החיפוש של גוגל, בעזרתו החברות המבצעות את ההונאה מדורגות גבוה בתוצאות החיפוש כדי שיוכלו למשוך לקוחות חדשים ביתר קלות. דבר זה יוצר משהו הקרוב להסתרת מידע, מצב שבו הן ללקוחות פוטנציאליים והן לעובדים פוטנציאליים יש רק מושג קלוש למה הם נכנסים. תחום זה של טפלול גוגל מפותח כל-כך עד שמי שמנסה לחקור את התעשייה מכוון אל אתרים אינפורמטיביים כביכול, המנוהלים בדרך כלל על ידי חברות מושחתות ושותפיהן.

למרבה הצער, רמאים ישראלים כבר הכתימו את המוניטין של המדינה בחו”ל על-ידי הונאות כגון מכירה אגרסיבית במחירים מופקעים של מוצרי ים המלח בדוכני קניונים, כמו גם מעשי רמייה מורכבים המערבים מנעולנים באזורים שונים בארצות הברית, ומסתמכים גם הם על מניפולציה של גוגל ומנועי חיפוש אחרים. אולם היקף מעשי ההונאה באופציות בינאריות מגמד הונאות כאלה, הן בציניות שלהם והן בסכומי העתק של הכסף המעורב בהם. ככל שמעשים אלה יימשכו, כך יגדל הנזק לשמה הטוב של ישראל.

בימים הספורים מאז פרסמנו את המאמר, הגיעו אלינו פניות מאנשים רבים שחייהם נהרסו בגלל המרמה המתמשכת. אנחנו נשוחח אתם ונעקוב אחר סיפוריהם. לטיימס אוף ישראל יש סיבה טובה להאמין כי כמה מסודותיה העכורים של התעשייה טרם נחשפו.

אנו מזמינים אחרים שעבדו בתעשייה זו או שהונו על ידה, לפנות אלינו. ניתן לעשות זאת באמצעות דואר אלקטרוני: office@timesofisrael.com

read more:
comments
Never miss breaking news on Israel
Get notifications to stay updated
You're subscribed